Bel ve Boyun Fıtıkları Nedir?

Bel ve Boyun Fıtıkları Nedir?

Sinir sistemimiz beyinden başlar organlarımızın uç noktalarına kadar uzanır. Kafatası içinde bulunan beynimiz kafatasının boyundaki bitiminden kuyruk sokumuna kadar uzanan omurilik ya da Latince ismi ile Medulla Spinalis denilen organla uzanır. Omurilikten çıkan sinirler organlarımızı ve vücudun uç noktalarına gider. Dolayısıyla vücudumuzun en uç noktasından beynimize kadar kesintisiz bir sinir uzantısı mevcuttur. Beyin ve omurilik, aynı dokudadır. Kafatasımız sağlam kemik yapısıyla beynimizi korur. Aynı şekilde omuriliğimizin de korunmaya ihtiyacı vardır boynumuzdan kuyruk sokumumuza kadar uzanan 33 tane kemik, omuriliğimizi sağlam bir kılıf gibi korur. Bu 33 tane kemiğin her birine omur denir. Omurlar, birbiri ile esnek bir temas halinde olmalıdır. Bunu sağlayan Disk denilen yastık çık şeklinde yapılar vardır diskler omurların aşınma da birbiri ile temas içinde hareket etmelerini sağlar. Disklerin omurlarının arasında sabit durabilmeleri için, kas ve bağ dokusundan oluşan sağlam kılıfla çevrelenmiş olması gerekir. Kasların desteklediği bu kılıf şeklindeki yapı zayıfladığı taktirde diskler omurların arasından dışarı doğru fıtıklaşır. Bu durumda omurların arasındaki sinirlerin çıktığı boşluk daralacağı için omurilikten çıkan sinirlere bası olur. Bu durumun devamı halinde sinirler, bası sonucunda hayatiyetini kaybedebilir.

Bel ve boyun fıtıklarının belirtileri nelerdir?

Bel ve boyun ftıklarının sebep olduğu şikayetler, fıtığın bulunduğu bölgeye göre değişir. Fıtığın bulunduğu yerdeki sinirlerin gittiği organlara göre uç organlarda uyuşma, karıncalanma, ağrı gibi şikayetler ön plandadır. Sinir basısı ileri boyuttaysa güç kaybı da olabilir. Ayrıca, iç organlara giden sinirlerin etkilenmesi durumunda, idrar ve dışkı kontrolünde güçlük, cinsel güç kaybı gibi durumlar da olabilir.

Bel ve boyun fıtığında ameliyat ne zaman uygulanır?

Bel ve boyun fıtığında ameliyatın gerekli olup olmadığına, hastanın klinik durumu ve belirtilerinin neler olduğuna göre karar verilir. Genel olarak düşük ayak, sinir basısına bağlı olarak idrar ve dışkı kontrolünde güçlük ve cinsel fonksiyon kaybı varsa acil ameliyat gerekebilir. Bunun dışında basının durumu, kaç düzeyde olduğu ve bunları gösteren MR görüntülerine göre ameliyat kararı verilebilir.

Categories : Blog Yazılar
>